fbpx

Praktika valitsussuhete ja PR-agentuuris #METAIQ 2021 praktikantide silme läbi

Lugemisaeg 10 min

Oled mõelnud praktikale minemisest, aga ei tea, kuhu, mida ja miks? Sooviksid teada, milline on praktika valitsussuhete ja PR-agentuuris? Aitame mõtted selgemaks saada – oma suvisele praktikakogemusele META tiimis vaatasid METAIQ praktikaprogrammi varasemad osalejad.

Praktika on ainulaadne võimalus vaadata sisse huvipakkuvasse valdkonda ning panna oma teoreetilised teadmised praktikas proovile. 2022. aastal korraldab META juba kolmandat suve #METAIQ praktikaprogrammi, kus tulevastel PR-talentidel, valitsussuhete ekspertidel või digi- ja multimeediaspetsialistidel avaneb elu võimalus käised üles kerida ning astuda samm oma unistuste suunas.

Selge see, et teekond koolist esimese erialasele praktikani ei ole alati lihtne. Teame omast kogemusest, et praktikakohaga seoses võib tekkida väga palju küsimusi, näiteks: millega arvestada praktikakoha valimisel? Kuidas praktikast maksimum võtta? Kellele agentuuri-praktika üldse sobida võiks? 

Kõige paremaid vastuseid ning põhjalikuma sissevaate nendesse küsimustesse saavad anda meie enda #METAIQ praktikandid. Oleme aastate jooksul kohanud mitmeid võimekaid noori, ent sel korral vestlesime neist neljaga ning palusime endistel praktikantidel oma kogemusele tagasi vaadata.

Karolina Kadak | turunduskommunikatsiooni praktikant 2020

“Praktika agentuuris on suurepärane alustala põnevale karjäärile. Sellist projektide mitmekesisust, silmaringi avardamise võimalusi ning arendavat töötempot pole lihtne leida.”

LOE KAROLINA PRAKTIKAKOGEMUSE KOHTA

Milline on Sinu erialane taust?
Olen Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni tudeng. Nüüdseks olen jõudnud magistriõppesse, aga METAs käisin praktikal peale bakalaureuseõppe II kursust. Enne seda olin erialaselt peamiselt kokku puutunud ajakirjandusega, sest käisin aasta varem Tartu Postimehes suvereporterina kätt harjutamas ning jäin hiljem neile kaasautorina lugusid kirjutama. Enne praktikat olin saanud veidi juba kommunikatsiooniga kokku puutuda Tartu Tudengipäevade meediajuhina.

Mis teeb praktika agentuuris sinu jaoks ainulaadseks?
Praktika agentuuris on suurepärane alustala põnevale karjäärile. Sellist projektide mitmekesisust, silmaringi avardamise võimalusi ning arendavat töötempot pole lihtne leida. Kõige rohkem meeldiski mulle praktika puhul see, et sain kokku puutuda väga mitmekesiste klientide,  projektide ja tööülesannetega – hiljem oli kogemust, teadmisi ja julgust oluliselt rohkem. Tekkis tunne, justkui oleksin kuu ajaga saanud teadmisi mitme praktika jagu.

Mida praktika jooksul täpsemalt tegid? Nimeta mõni projekt või ülesanne, millega METAs tegelesid ja mida nautisid?
Sain oma praktika jooksul kaasa lüüa kommunikatsiooniplaanide koostamises, kirjutada pressiteateid ja muid meediatekste, korrastada meedialiste ja teha klientide meediakajastuste kohta monitooringuid ning kokkuvõtteid. Lisaks sain oma juhendajaga kaasas käia kliendikohtumistel, mis andis põneva sissevaate sellesse, kuidas agentuuri ja klientide vaheline koostöö toimib ning kuidas jõuab projekt briifist ägeda kampaaniani. Võin julgelt öelda, et nautisin METAs praktikal olles kõiki mulle usaldatud tööülesandeid. See sära, mis minus praktikal süttis, andis mulle julguse ja kinnituse, et soovin oma karjääri teha just kommunikatsioonivaldkonnas ning agentuuris töötades – tänaseks olen projektijuht loovagentuuri Taevas Ogilvy PR tiimis.

Mida soovitaksid (Sinu eriala) tudengile, kes alles valib praktikakohta – mida praktikakoha valikul arvestada?
Proovi praktikate abil saada võimalikult mitmekesine pilt oma eriala võimalustest. Näiteks ajakirjandust ja kommunikatsiooni õppides soovitaksin katsetada selle eriala mõlemat poolt, olenemata sellest, kus end esialgu tulevikus ette kujutaksid – toimetuses saadud praktikakogemus tuleb igal juhul kasuks ka kommunikatsioonis töötades ning vastupidi.

Kommunikatsioonis soovitaksin proovida praktikat nii era- kui ka avalikus sektoris. Nii suurendad oma teadmiste ja kogemuste pagasit ning õpid iga praktika läbi rohkem ka enda kohta. Julgen omast käest öelda, et sellise strateegiaga lähenedes on ka äsjalõpetanul esimesel töökohal alustamise ajaks tekkinud oma erialast üsna hea ülevaade, mis tuleb edasises töös tohutult kasuks.

Jaga kolme nõuannet, kuidas praktikast maksimumi võtta?
1. Enne praktika algust tee veidi eeltööd – uuri täpsemalt ettevõtte/asutuse kohta, kuhu praktikale oled suundumas. Vaata üle, millega nad silma on paistnud ja millised on olnud nende ägedaimad projektid, võimalusel uuri case study’sid ja meediakajastust. Eeltöö tegemine muudab sisseelamise lihtsamaks ning aitab kindlasti kaasa ka vastastikuse usalduse tekkimisele.
2. Mõtle enne praktikat läbi oma eesmärgid – millistes valdkondades ja tööülesannetes end proovile soovid panna?  Milliseid kontakte luua? Kuidas praktika Su teadmisi ja oskusi arendada võiks? Eesmärkide seadmine aitab lisaks praktikast maksimumi võtmisele ka Sul endast parima anda, mis on üks suurimaid õppimise kiirendeid.
3. Hinda oma juhendajat ning aega, mis ta Sulle pühendab. Võta aega, et tema juhised ja tagasiside põhjalikult läbi töötada – see aitab Sul tohutult areneda ja loob seeläbi usalduse, mis toob praktikal ägedaid võimalusi ning aitab karjäärile tugeva vundamendi luua. Aitäh Sulle, Riin!

Eero SIld | valitsussuhete praktikant 2021

“Mina isiklikult üritan igal aastal midagi täiesti uut proovida – mõistagi erialaga seotut –, nii saan paremini aru, mida ma pärast õpinguid teha tahan ja mis mind päriselt huvitab.”

LOE EERO PRAKTIKAKOGEMUSE KOHTA

Milline on Sinu erialane taust?
Poliitiline filosoofia ja rahvusvahelised suhted, varem olen praktikal käinud välisministeeriumis.

Miks valisid praktikakohaks META?
Puhtalt isiklikust huvist: mul polnud enne METAs töötamist õrna aimugi, mida PR-agentuuris tehakse, ja METAsse kandideerimist soovitasid tuttavad, kes olid seal varem praktikat teinud.

Mis teeb praktika agentuuris Sinu jaoks põnevaks või ainulaadseks?
Kui saab lahendada probleeme ning täita ülesandeid, millega tegelevad ka palgalised töötajad – sel juhul a) tunnen end meeskonna täieõigusliku liikmena ja b) tundub ka praktika kasulikum, sest näen, kuidas see töö päriselt välja näeb.

Mida praktika jooksul täpsemalt tegid? Nimeta mõni projekt-ülesanne, millega METAs tegelesid ja mida nautisid?
Kirjutasin raporteid ja turu-uuringuid uute trendide kohta PR-maailmas, samuti tegin tõlketööd ja uurisin taustinfot kliendi jaoks. Koostasin igakuised kliendiraporteid. Kõige rohkem meeldis info kogumine ja raportite kirjutamine, sest see ei olnud kunagi rutiinne, samas tundsin, et minu tööst on kasu (siinkohal bravo META partnerile Andreasele, kes oskas väga hästi ülesannete eesmärki ja vajalikkust praktikandile selgitada).

Mis on kolm kõige suuremat õppetundi, mida praktikast valitsussuhete ja PR-agentuuris kaasa võtsid?
Töökeskkonna olulisus – töö juures tundsin, et tööandja väärtustas mind, mis tekitas ka endas motivatsiooni rohkem. Alates külmikus olevast Coca-Colast kuni ühiste üritusteni – tundsin, et oled osa millestki suuremast.

PR-töö jaoks on oluline iseloom, mitte erialane taust. Kuna kliente on palju ja väga erinevaid, siis arvan, et selles maailmas võib endale koha leida igaüks. Aga ma kahtlustan, et psühholoogidel ja sotsioloogidel võib olla teatav eelis, sest mulle tundub, et PR on rohkem inimeste kui toodete tundmine. Suhtleva töö tegemisel on kõige olulisemad kontaktid. Ma kahtlustan, et ilma eelneva maine ja kontaktideta on PR-agentuuri asutada ning kliente leida praktiliselt võimatu.

Milliseid oskuseid praktika Sinus kõige enam arendas?
Tööülesannete prioriseerimist ja ajaplaneerimist. Samuti oskust öelda „ei“.

Mida õpetas praktika METAs Sulle enda koha?
Õpetas, et mulle ei meeldi rutiinne töö.

Mida soovitaksid (Sinu eriala) tudengile – mille alusel praktikakohta valida?
Tasub mõelda, mida see praktika annab – kas ja kui palju sa ise selle praktika ajal arened. Mina isiklikult näiteks üritan igal aastal midagi täiesti uut proovida – mõistagi erialaga seotut –, nii saan paremini aru, mida ma pärast õpinguid teha tahan ja mis mind päriselt huvitab.

Iseloomusta kolme sõnaga META õhkkonda.
Positiivne, sõbralik ja megaäge. Ma olen tõesti kogu kollektiivile selle kogemuse eest äärmiselt tänulik.

Jaga kolme nippi, kuidas praktikast maksimumi võtta?
Suhtle võimalikult palju kolleegidega (aga mitte töötegemise arvelt!).
Kui praktikal antud ülesanded saavad otsa – ning seda võib juhtuda – , siis tuleb minna ise juurde küsima. Vähemalt minu kogemuse põhjal ei pea seejuures METAs piirduma ainult enda juhendajaga, küsida saab kõigilt. Väga huvitav oli lisaks valitsussuhetele näha ka PR-poolt, arvan, et see täiendab praktikakogemust mitmekordselt.

Ning veel, mis on oluline: kui sulle midagi ei meeldi, siis ütle. Päriselt.

Keneli Pohlak | turunduskommunikatsiooni praktikant 2021

“Seda suurem oli mu rõõm pärast praktikat kliendi lõplikke reklaame ja visuaale näha – nii linnaruumis kui ka digimeedias. Täpselt siis tekkiski see mõnus tunne, et need ideed, mis minu peas tekkisid ja üheskoos kolleegidega viimase lihvi said, realiseerusid!”

LOE KENELI PRAKTIKAKOGEMUSE KOHTA

Milline on Sinu erialane taust?
METAsse praktikale asudes olin Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonnas kõigest esimest ülikooliaastat lõpetamas. Erialaks ärindus, kus hiljuti ehk 2022. aasta alguses spetsialiseerusin peaerialana turundusele. Seega polnud mul akadeemilises vaates turunduskommunikatsiooni valdkonnas suurt kogemust. Siiski olin just enne praktikasuve, kevadel, kandideerinud ka päikeseauto projekti Solaride turundusmeeskonda (tänaseks hariduslik programm Solaride Akadeemia), kus valituks osutudes oma ala parimate mentoritega suure hüppe erialases taustas tegin.


Siiski usun, et olles lõpetanud Väike-Maarja Gümnaasiumi kuldmedaliga, samal ajal väga aktiivselt osaledes õpilasesinduse tegevuses presidendina ja mitmetel võistlustel ja konkurssidel, sain kogemustepagasi, millega edukalt esimesed sammud turundusmaailmas astuda. Ajaplaneerimine, kriitiline mõtlemine, tegevuste prioriseerimine ja lahenduste leidmine on kindlasti olulised märksõnad, mis ka turundusvaldkonnas tegutsedes kasuks tulevad.


Täna aga töötan alates septembrist jätkuvalt turunduses – tegutsen SPARK stuudios sotsiaalmeedia spetsialisti ametikohal. Kindlasti andis sinna tööle asumiseks mõnusa tõuke ka praktikasuvi, sest armusin agentuuritöö võlusse ja valusse!

Miks valisid praktikakohaks META?
Kandideerides mul erilist aimu agentuuritööst polnud. Varasemalt olin kuulnud META töökultuurist ja projektidest oma sugulase Kristi käest, kes siin vanemkonsultandina umbes kolm aastat tagasi oli töötanud. Kuulutust praktikavõimaluse kohta nägin Facebookis, kui see mulle reklaamina mitmeid kordi ette tuli. Mõtlesin, et see on märk kandideerimiseks – uurisin kodulehelt ning sotsiaalmeediaplatvormidelt agentuuri kohta lisaks. Langetasin otsuse ja lõpuks kandideerisingi. Esimese kursuse lõpetanud tudengina mul erilisi ootuseid ei olnud, aga kogu protsess läks siiski hästi!

Miks valisin agentuuri, mitte ühe kindla ettevõtte turundusosakonna? Kindlasti laiapõhjalisuse tõttu. Tahtsin saada mitmekülgset kogemust ja just seda META praktika võimaldaski. Päeva jooksul tuli tegeleda näiteks nii logistikavaldkonnas kui ka moevaldkonnas tegutseva ettevõttega või siis kirjutada toiduvaldkonnas artiklit ning hiljem tegeleda kaubanduskeskuseid ühendava grupi kampaaniaga. Maailmapildi avardamine ja erinevate ettevõtete küsimuste lahendamine oli kindlasti üks paremaid kogemusi, mille praktikal sain.

Mida praktika jooksul täpsemalt tegid? Nimeta mõni projekt-ülesanne, millega METAs tegelesid ja mida nautisid?
Praktika jooksul puutusin kokku väga eriilmeliste küsimustega. Meedialistide koostamine ettevõtetele, kampaanideideede mõtlemine ning kliendile ettekannete koostamine, sisuturundusartiklite ja pressiteadete kirjutamine. Väga paljudega nendest ülesannetest polnud ma kokku puutunud, kuid juhendajad olid alati väga abivalmid ja toetasid igakülgselt. Peamiselt andsidki ülesannetest märku minu kaks juhendajat – Helin ja Riin –, kuid kui tundsin, et jõuan rohkem, siis küsisin ka teistelt assistentidelt tööülesandeid.


Kõige põnevamaks ülesandeks olid arvatavasti kaks  suuremahulist kampaaniat. Olin mõlema puhul METAs just pigem ideestamise ja viimaste ideede formuleerimise etapis ning seetõttu ise neid realiseerida ei jõudnud. Seda suurem oli mu rõõm pärast praktikat kliendi lõplikke reklaame ja visuaale näha – nii linnaruumis kui ka digimeedias. Täpselt siis tekkiski see mõnus tunne, et need ideed, mis minu peas tekkisid ja üheskoos kolleegidega viimase lihvi said, realiseerusid!

Kellele soovitaksid praktikat agentuuris?
Praktikat agentuuris soovitan noorele, kes on õpihimuline ja valmis ootamatutes olukordades toimetama. Noorele, kes tahab saada eriilmelisi kogemusi läbi erinevate klientidega tegelemisele ja saadud õppetunde hilisemalt ka enda kasuks tööle panna. Noorele, kes ei karda eksida, vaid soovib proovida. Noorele, kes tahab uued loovad lahendused põimida juba varasemalt toimivate lahendustega.


Kindlasti ei tasuks praktikale minekut karta. Kes ei proovi, see ei saagi teada, mis sobib!

Jaga kolme nippi-nõuannet, kuidas praktikast maksimumi võtta?
1. Kui praktika jooksul tunned, et jõuaksid ja tahaksid rohkemat proovida, siis ära karda teistelt kolleegidelt lisa küsida. METAs oligi vahva see, et kui igapäevaselt tegelesin klientidega, kelle kliendisuhet juhtisid minu mentorid, siis teistel kolleegidel olid hoopis teised kliendid ja tegevused, mida võimalusel proovida sain. Taas kord laiendas see silmaringi ja andis võimaluse ka teiste valdkonna ettevõtete telgitagustesse piiluda!
2. Käi võimalusel kontoris ja veeda lõunapausil teistega aega. Minu praktikakogemus poleks kindlasti selline olnud, kui oleksin terve aja kodukontoris veetnud. Saad nii paljudes silmi avardavates aruteludes osaleda ja põnevat infot teada, millest varem võib-olla kuulnud polegi. Muidugi, mis peamine, mida ka ülikoolis pidevalt räägitakse – suhtlusvõrgustik ja kontaktid on olulised! PS! Suhtle ka aktiivselt teiste praktikantidega – poleks kunagi osanud oodata, et praktikasuvel ka endale ägeda sõbranna leian, kellega siiani mõtteid vahetame.
3. Ära karda eksida! Paku oma nooruslikke ideid ja jaga enda saadud kogemusi. Mul oli üks tore olukord. Olime ühe vanemkonsultandiga köögis, kellega tuli juttu LinkedIni postitamisest. Nimelt oli ühel META kliendil just sellealast konsultatsiooni vaja. Solaride’i LinkedIni konto haldamise ja seal toimivate lahenduste osas olime just varem Solaride’is tegutsenud mentoriga suhelnud. Tema jagas ka vastavaid case study’isid ja videosid, kuidas platvormil tegutseda. Kui see teema jutuks tuli, jagasin kohe vanemkonsultandile oma ideid ja teadmisi – ning isegi tema jaoks tulid paar ideed üllatuse ja uue mõttena. See oli tõeline eduelamus! Lisaks pole turunduses kunagi midagi kindlaks määratud – käi alati kõik ideed lauale, et parimatele ideedele võimalus anda.

Saskia Bergmann | valitsussuhete praktikant 2021

“Üks üllatavamaid uusi teadmisi oli, kui positiivne saab olla valitsussuhete töö. Eeldasin – ja kohati ka kogesin –, et valitsussuhted on enamasti poliitika mõjutamine erasektori läbi, ent paljuski on valitsussuhete roll ka aidata firmadel kohaneda uute poliitikatega ja olla muutuste eesrindel.”

LOE SASKIA PRAKTIKAKOGEMUSE KOHTA

Milline on Sinu erialane taust?
Õpin Amsterdami ülikoolis politoloogiat, enne METAt käisin praktikal ka Sotsiaalministeeriumis. Mulle pakub väga huvi vaade poliitilistele arengutele kui ühiskonna kujundajale – ehk kuidas jõuame muutusteni läbi poliitika. META praktika oli suurepärane koht selle avastamiseks.

Mida praktika jooksul täpsemalt tegid? Nimeta mõni projekt või ülesanne, millega METAs tegelesid ja mida nautisid?
METAs koostasin ülevaadet EU Green Deal’i poliitikatest ja nende mõjudest. Alguses tundus see lihtne ülevaate koostamine, kuid tuli välja, et nii palju spetsiifilist terminoloogiat ja keerulist teksti töödelda on üpriski keeruline ja väga vahva! Õppisin palju Euroopa Liidu toimimise kohta ja sain ka häid ideid sektorite kohta, kuhu tuleks investeerida.

Mis on kolm kõige suuremat õppetundi, mida praktikast valitsussuhete ja PR-agentuurist kaasa võtsid?
Kõige suurem õppetund oli professionaalsus ja korrapärasus. Ülesandeid tuli küll lahendada kiiresti, ent mitte ohverdades õigekirja, dokumendi visuaalset külje jms. Üks üllatavamaid uusi teadmisi oli, kui positiivne saab olla valitsussuhete töö. Eeldasin – ja kohati ka kogesin –, et valitsussuhted on enamasti poliitika mõjutamine erasektori läbi, ent paljuski on valitsussuhete roll ka aidata firmadel kohaneda uute poliitikatega ja olla muutuste eesrindel.

Mis oskuseid praktika Sinus kõige enam arendas?
Lisaks eelmainitud korrapärasusele õppisin palju paremini tundma valitsusasutustes kasutusel olevat terminoloogiat, dokumente ja protsesse, mida jälgida. Üks olulisemaid oskuseid oli keeruliste tekstide sünteesimine ülevaatlikeks. Samuti oli oluline oskus iseseisvus ja ettevõtlikkus, kaasa mõtlemine projektide osas ja isegi lihtsalt julgus endale uusi projekte juurde küsida.

Kellele soovitaksid praktikat agentuuris?
Soovitaksin praktikat METAs kõigile! Isegi, kui tuleb välja, et see pole päris see, mida teha tahad, on kogemus iseenesest nii väärtuslik, õpetlik ja vahva, et kahju sellest kindlasti ei ole.

Iseloomusta kolme sõnaga META töökeskkonda.
META töökeskkond on lõbus, avatud ja arendav.

Internet Explorer Icon

NB! Microsoft on loobunud Internet Exploreri arendamisest ning sellele uuenduste tegemisest ja ei soovita antud internetibrauserit turvanõrkuste tõttu kasutada. Internet Explorer ei toeta enam uusi võrgustandardeid ning antud veebilahendus ei tööta siinses brauseris korrektselt.